Listen in to the TownTalk Show as we visited with some members of the Brownfield HS “Spirit of the Plains” Band and the Saxaphone Ensemble played the song “The Entertainer”. Just recently the band earned 51 Division 1 Medals from the contest this past Saturday and 48 band students will be heading to the State Competition in June 2019.

LISTEN NOW:

List of Participants and Ensembles

ENSEMBLES














Title of Song Instruments Division Names & Grades



The Earle of Oxford Marche (Brass Sextet) Div. 1; State Qualifier Constancio, Christian (10) Estrada, Isaiah (9) Gonzales, Jose (9) Reed-Gonzales, Kierra (10) Richardson, Lavantae (9) Taylor, Aaliyha (10)








All Through the Night (Flute Choir) Div. 1; State Qualifier Amaro, Soraida (12) De Leon, Amanda (10) Dorris, Joelle (10) Flores, Clorissa (12) Garcia, Junie (9) Saldana, Mattie (11)








Festival March (Trombone Quartet) Div. 1; State Qualifier Alvarado, Nazaih (11) Dever, Kesean (9) Tarango, Carmen (10) Taylor, Aaliyha (10)








On a Pastoral Theme (Clarinet Quartet) Div. 1; State Qualifier Ledezma, Brandy (9) Muniz, Victoria (10) Ragain, Parker (11) Valadez, Adrian (11)








The Earle of Oxford Marche (Brass Sextet) Div. 1; State Qualifier Alvarado, Nazaih (11) Dever, Kesean (9) Galindo, Zephaniah (9) Garza-DeLaO(9) Jimenez, Noah (10) Luna, Nathaniel (9)








The Entertainer (Saxophone Quartet) Div. 1; State Qualifier Garcia, Aliyah (11) Martinez, Clarissa (10) Mendez, Jeremiah (11) Ontiveros, Arianna (10)








The Earle of Oxford Marche (Brass Sextet) Div. 1; State Qualifier Anes, Javier (10) Bundy, Lane (9) Correa, Christopher (11) Dever, Kierra (10) Garza, Jesus (12) Tarango, Carmen (10)








Hornpipe (from Water Music) (Mixed Woodwind Ensemble) Div. 1; State Qualifier Alaniz, Ivory (9) Garcia, Jurnie (9) Ledezma, Brandy (9) Martinez, Cayllie (10) Martinez, Clarissa (10) Mendez, Jeremiah (11) Muniz, Victoria (10) Ontiveros, Ariana (10) Peppers, Spiritual (9) Saldana, Mattie (11) Valadez, Adrian (11)








Fiesta! (Percussion Trio) Div. 1; State Qualifier Baird, Levi (9) Dennis, Carlee (12) Richardson, Cemmiyah (10)








Fiesta! (Percussion Trio) Div.2 Brisendine, Thomas (9) Gomez, Anthony (11) Ragain, Camille (10)








SOLOS














Sonata in G Major (Flute Solo) Div. 1; Medalist Amaro, Soraida (12)










Sonata I (Clarinet Solo) Div. 2 Ragain, Parker (11)


Backrow L to R: Arianna Ontiveros, Cayllie Martinez, Jeremiah Mendez, Carlee Dennis, Aliyah Garcia, Clarissa Martinez. Frontrow: L to R: Soraida Amaro, Clare Flores, & Jesus “Chewy” Garza