This week’s Texas High School Basketball Rankings are out and some area schools are listed. Schools that are in bold and italicized are from Region I. Rankings are provided by the Texas Association of Basketball Coaches (TABC)

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Class 1A Class 2A Class 3A
1. Lipan (21-1) 1. Shelbyville (20-2) 1. Brock (17-5)
2. Nazareth (13-6) 2. Muenster (6-3) 2. East Chambers (12-2)
3. LaPoynor (18-3) 3. Gruver (4-2) 3. Madison (51-5)
4. Graford (18-3) 4. Martins Mill (21-2) 4. Randolph (20-0)
5. McLean (5-2) 5. Big Sandy (17-3) 5. Commerce (20-5)
6. Neches (11-10) 6. Snook (12-5) 6. Grandview (11-10)
7. Slidell (16-6) 7. Grapeland (13-5) 7. Bowie (10-10)
8. New Home (18-2) 8. Woden (20-2) 8. Cole (21-3)
9. Jayton (11-2) 9. Clarksville (12-5) 9. Marion (13-4)
10. Moulton (12-12) 10. Tenaha (9-3) 10. Shallowater (12-4)
11. Laneville (13-8) 11. Port Aransas (21-6) 11. Coldspring (20-2)
12. Eula (15-6) 12. San Perlita (16-8) 12. Wall (19-3)
13. Waelder (6-5) 13. Floydada (17-4) 13. Brownfield (11-5)
14. Dime Box (14-6) 14. Hearne (12-2) 14. Teague (8-8)
15. Oakwood (5-3) 15. New Deal (5-1) 15. London (16-8)
16. Texline (15-7) 16. Cushing (15-1) 16. Aransas Pass (15-10)
17. Borden County (13-3) 17. Weimar (13-5) 17. Edgewood (19-1)
18. Grady (10-3) 18. Celeste (14-2) 18. Odem (14-8)
19. Paducah (10-3) 19. Thorndale (11-5) 19. Peaster (16-5)
20. Coolidge (8-2) 20. Sanford Fritch (8-7) 20. Crockett (14-3)
21. Happy (11-7) 21. Albany (4-2) 21. Jefferson (12-6)
22. Leggett (11-8) 22. Lovelady (15-4) 22. Lytle (17-1)
23. Priddy (17-5) 23. San Isidro (21-2) 23. Whitesboro (14-7)
24. Milford (4-1) 24. Tom Bean (16-4) 24. Spearman (18-1)
25. Calvert (6-2) 25. Poolville (17-6) 25. Atlanta (20-3)



Class 4A Class 5A Class 6A
1. Wilmer Hutchins (18-3) 1. Lancaster (17-2) 1. North Shore (19-1)
2. Faith Family (18-6) 2. Wagner (17-5) 2. Duncanville (14-7)
3. Silsbee (13-7) 3. Timberview (20-2) 3. Dallas Jesuit (18-3)
4. Yates (10-3) 4. Northwest (17-6) 4. Allen (22-2)
5. Carter (14-5) 5. Shadow Creek (17-4) 5. Guyer (18-4)
6. Decatur (21-3) 6. Sulphur Springs (14-8) 6. Eisenhower (16-5)
7. Kennedale (21-2) 7. The Colony (19-4) 7. North Crowley (22-3)
8. Dunbar (11-13) 8. E.P. Burges (19-4) 8. Pearce (16-7)
9. Argyle (16-7) 9. Hightower (17-7) 9. Rockwall (19-5)
10. Estacado (9-8) 10. Barbers Hill (19-5) 10. Westlake (21-3)
11. Palestine (15-3) 11. PA Memorial (15-6) 11. South Garland (13-6)
12. Clint (15-7) 12. Little Elm (15-7) 12. Desoto (15-7)
13. Lincoln (11-10) 13. Kimball (12-8) 13. Houston Sam Houston (16-5)
14. Spring Hill (25-2) 14. Red Oak (18-5) 14. Klein Forest (17-3)
15. LaMarque (13-11) 15. Brewer (17-4) 15. Lake Ridge (19-5)
16. Connally (11-7) 16. Dripping Springs (15-4) 16. Killeen Ellison (18-5)
17. Hardin Jefferson (19-7) 17. Austin LBJ (11-5) 17. Lake Travis (22-3)
18. Burkburnett (14-8) 18. A&M Consolidated (17-3) 18. Killeen Shoemaker (18-5)
19. Needville (13-7) 19. South Oak Cliff (12-10) 19. Morton Ranch (17-6)
20. Liberty Hill (17-5) 20. Mansfield Legacy (21-4) 20. Cinco Ranch (18-4)
21. Pleasanton (19-3) 21. Pflugerville Connally (14-6) 21. Elkins (18-6)
22. Wheatley (10-3) 22. College Station (24-1) 22. Wylie (18-3)
23. Pampa (17-6) 23. Frisco Lone Star (13-7) 23. Laredo United (20-1)
24. Snyder (18-5) 24. Caprock (19-2) 24. Steele (16-6)
25. Taylor (18-3) 25. Palo Duro (15-1) 25. Mansfield (17-5)

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Class 1A Class 2A Class 3A
1. Nazareth (16-6) 1. Martins Mill (23-0) 1. Wall (19-1)
2. Ropes (20-2) 2. Panhandle (19-3) 2. Mt Pleasant Chapel Hill (24-0)
3. Dodd City (21-3) 3. Mason (25-1) 3. Idalou (18-5)
4. Moulton (14-6) 4. Haskell (20-1) 4. Woodville (24-1)
5. Whiteface (18-1) 5. Vega (26-0) 5. Franklin (24-1)
6. LaPoynor (13-5) 6. Collinsville (19-1) 6. Jim Ned (20-5)
7. Garden City (20-3) 7. San Saba (22-3) 7. Shallowater (18-2)
8. Lipan (20-4) 8. Farwell (21-2) 8. Karnes City (20-4)
9. Huckabay (23-3) 9. Timpson (21-3) 9. Cisco (22-2)
10. Blackwell (16-5) 10. Wellington (17-5) 10. Buffalo (14-2)
11. Hermleigh (17-5) 11. Woden (15-5) 11. Poth (16-4)
12. Rankin (16-4) 12. Grapeland (15-8) 12. Brock (21-7)
13. Eula (16-8) 13. Douglass (18-5) 13. Ponder (18-8)
14. Abbott (15-2) 14. Centerville (22-4) 14. Colorado City (17-4)
15. Patton Springs (10-3) 15. Thorndale (17-3) 15. Keene (19-6)
16. Jayton (17-4) 16. Era (20-3) 16. Tatum (16-5)
17. McMullen County (17-3) 17. Union Grove (18-4) 17. Anderson-Shiro (24-4)
18. McLean (16-3) 18. Poolville (18-5) 18. Pottsboro (15-6)
19. Slidell (20-2) 19. Marlin (16-6) 19. Denver City (17-2)
20. Gorman (18-7) 20. Goldthwaite (19-6) 20. Bushland (15-5)
21. Veribest (15-4) 21. Lovelady (17-7) 21. Howe (14-8)
22. May (17-4) 22. Santo (17-4) 22 Winnsboro (13-10)
23. Aspermont (19-2) 23 Muenster (20-5) 23. George West (15-8)
24. Hamlin (18-6) 24. Kerens (14-8) 24. Industrial (15-7)
25. Rocksprings (15-8) 25. Harper (22-2) 25. Luling (13-7)



Class 4A Class 5A Class 6A
1. Levelland (22-1) 1. Timberview (25-1) 1. Cedar Hill (24-4)
2. Canyon (16-6) 2. Amarillo (22-4) 2. Desoto (15-4)
3. Waco Connally (22-0) 3. Hightower (27-1) 3. Hendrickson (28-1)
4. Hardin-Jefferson (21-4) 4. Kerrville Tivy (24-1) 4. Dallas Skyline (15-7)
5. West Oso (19-4) 5. Royse City (23-2) 5. Jersey Village (22-2)
6. Dallas Lincoln (17-4) 6. Austin Crockett (24-3) 6. Garland Sachse (21-4)
7. Argyle (18-7) 7. CC Veterans Memorial (23-3) 7. Duncanville (22-5)
8. Canton (23-1) 8. SA Veterans Memorial (21-4) 8. Converse Judson (23-4)
9. Stephenville (17-6) 9. Cedar Park (21-3) 9. South Grand Prairie (18-7)
10. Midlothian Heritage (21-5) 10. Manvel (25-3) 10. Allen (21-5)
11. Lampasas (22-3) 11. Boswell (22-4) 11. San Antonio Clark (22-1)
12. Bullard (24-6) 12. Mansfield Legacy (19-5) 12. Cypress Creek (24-4)
13. El Campo (25-0) 13. Birdville (17-6) 13. Katy (18-3)
14. Silsbee (15-4) 14. Frisco Lone Star (15-7) 14. San Antonio Brandeis (18-2)
15. Fredericksburg (20-7) 15. College Station (24-2) 15. Prosper (20-6)
16. Bridgeport (17-7) 16. Lubbock Cooper (20-3) 16. Frenship (21-3)
17. Glen Rose (23-4) 17. Richmond Foster (24-4) 17. Cypress Ranch (21-7)
18. Devine (21-5) 18. Crowley (18-7) 18. Beaumont United (25-0)
19. Houston North Forest (18-3) 19. Georgetown (15-9) 19. Summer Creek (21-6)
20. Seminole (15-6) 20. Pflugerville (17-8) 20. San Antonio O’Connor (18-6)
21. Sunnyvale (14-8) 21. Flour Bluff (14-4) 21. Atascocita (20-7)
22. Lorena (17-6) 22. Red Oak (21-6) 22. Houston Westside (22-4)
23. Houston Wheatley (10-8) 23. Denison (14-9) 23 Austin Westlake (19-7)
24. Beeville Jones (20-4) 24. Frisco Liberty (17-10) 24 Arlington Bowie (15-8)
25. Quinlan Ford (15-12) 25. Flour Bluff (14-4) 25. Langham Creek (21-6)